Two Area Problems

Geometric solids week is coming! Prior to starting a unit on surface area and volume, I wanted to spend a couple days working on their concept of area. I pillaged a couple of text books for some ideas.

Problem One:
Introduction to Area Meaning Field Dimensions Lesson_1

We ended up having a great conversation about the best way to answer the question. They immediately wanted to tell me what they knew. I showed them the results from the poll here on my blog (thanks to all of you who voted), and asked them to vote themselves:

Introduction to Area Meaning Field Dimensions Lesson_2

Then I asked them to justify their votes. Some students started to go into defining what larger meant (a really important idea). They wanted to give me that they “knew” that the soccer field is larger, but did not have a mathematical justification. Finally they asked for some measurements:

Introduction to Area Meaning Field Dimensions Lesson_3

Some calculations ensued:

Introduction to Area Meaning Field Dimensions Lesson_4

They eventually decided the area of the soccer field was larger. A student made a great point that the football field is longer and that we had to make sure we were clear about how we defined “larger.”

Problem Two:
Which Pizza Deal is Better_1

These deals were taken straight from Papa John’s website. They immediately wanted measurements.

Which Pizza Deal is Better_2

Which Pizza Deal is Better_4

I wanted my students to explore which deal was better, and sent this problem home with them to work on. The work you see on the slide did not come easily. They came back with thoughts that I wasn’t expecting. I felt like this question was tailor made for area, yet a few of my students didn’t go there at all. They wanted to make the argument that they get “more inches of pizza” with the larger pizza deal, so it was worth it. We took some time to explore if an extra inch of pizza is the same whether you start with a one inch pizza or a fifty inch pizza:

Which Pizza Deal is Better_6

They decided that that an extra inch isn’t always the same in a circle. Eventually, with more probing than I expected, we got to the idea of a unit rate. I know they’ve seen unit rates and they’ve seen area, but I don’t know that they’d seen them together before. To everyone’s surprise (including mine) the unit rates for both deals works out to cost about $0.06 per square inch of pizza. Therefore, there isn’t a better deal…only how much pizza you actually want!

Advertisements

4 thoughts on “Two Area Problems

  1. Love these! I’ve just finished a Geometry unit myself and I’m definitely using your field problem to get my students back into the math mindset when we get back from spring break!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s